אתר קיבוץ גלעד
אתר קיבוץ גלעד
חסר רכיב

קיבוץ גלעד – תעודת זהות

קיבוץ גלעד נוסד על ידי בוגרי תנועת "הבונים" ו "החלוץ" בגרמניה ועלה לקרקע במרץ 1945.
ראשיתו של סיפור הקיבוץ בשנות ה-30 של המאה ה 20. לאחר עליית הנאצים לשלטון בגרמניה, הקימה תנועת "הבונים" ו "החלוץ" בהנהגתו של גיורא יוספטל, חוות הכשרה עבור הילדים היהודים שנזרקו מבתי הספר הגרמנים, כדי להכינם לקראת העלייה לארץ ישראל. כאן, בחוות ההכשרה, נרקם החלום הראשון של הקמת "קיבוץ עלייה" של בוגרי התנועה בארץ ישראל.
לימים נקרא הקיבוץ "גלעד" לזכר אותם חברים ומשפחות שלא זכו לעלות לארץ ונספו בשואה וסמל לישוב שצמח מן השואה.
בדצמבר 1939 הקימה קבוצה של 40 חברים, שהיו בהכשרה בקיבוץ גבעת חיים, את קבוצת "הגרעין רעננה" במחנה זמני בין רעננה לגבעת ח"ן. באביב 1945 עלתה הקבוצה להתיישבות ב"הרי אפרים" (רמת מנשה היום). הקיבוץ נקרא תחילה "אבן יצחק" לזכרו של יצחק אוכברג, נדבן מדרום אפריקה, שציווה את כל הונו לקרן הקיימת לישראל בעבור גאולת אדמות ארץ ישראל.
קיבוץ גלעד הוקם כקיבוץ בודד בין כפרים ערביים, רחוק מכל ישוב עברי אחר, אך החלום של קיבוץ שכולו עולי גרמניה החל לקרום עור וגידים בהשראתם והנהגתם של גיורא וסנטה יוספטל.

טקס הכרזת הישוב 11.3.1945

                                               טקס הכרזת הישוב  11.3.1945


כ 150 חברים ו 30 ילדים היו בקיבוץ בשנתו הראשונה. יותר מ 10 שנים קשות ומיוסרות עברו על הקיבוץ, בניסיונות סיזיפיים להתקיים רק מחקלאות, ללא קרקע מתאימה וכמעט ללא מים. עם ניסיונות בלתי פוסקים של גידולים חקלאיים - שלא הניבו פרי - כישלונות משקיים, עזיבת חברים ואכזבות רבות.  
בתחילת שנות ה 50 הוקם בגלעד עדר הבקר לבשר. בשל שטחי המרעה הגדולים סביבנו, שלא ניתן לגדל בהם חקלאיים אחרים. היה זה עדר הבקר לבשר הראשון בארץ. 
שנות ה 60 התאפיינו בהתפתחות המשק והתייצבות ענפי החקלאות, אך בעיקר בהגדלת החברה, עם הצטרפותם של הבנים הראשונים וקליטת גרעינים מתנועת "הצופים", שהזרימו דם ישראלי חדש לחברה הקטנה.

חוזרים מגיוס קש בשבת 1975

                                 חוזרים מגיוס קש בשבת 1975


בתחילת שנות ה 70 נחתם הסכם שותפות עם קיבוץ משמר העמק ומפעל "תמה". גלעד זכה סוף סוף להיכנס לעידן התעשייתי. השותפות בתמה - שמתקיימת כבר יותר מ 50 שנה - עולה, פורחת, משגשגת ומיטיבה עם שני הקיבוצים עד היום. 
הקיבוץ עבר מלינה משותפת ללינה משפחתית, בשנת 1977, בתהליך מסודר כיאה לקיבוץ "ייקי". 
במהלך שנות ה 70 וה 80 הצטמצמו ענפי החקלאות: דיר הצאן, הלול, מטע הנשירים ולבסוף גם פרדס פרי ההדר, נעלמו מנוף הקיבוץ.

קטיף אחרון במטע התפוחים 1986

        סנטה יוספטל ומיכל שליב - קטיף אחרון במטע התפוחים 1986


בשנת 1986 הוקם מפעל "ביוגל" המייצר ערכות בדיקה למחלות בעלי חיים ובתחילת שנות ה 2000 ניטע מטע הרימונים ואז גם ניטעו הזיתים הראשונים.  
 המרקם החברתי של גלעד השתנה עם השנים והייקים שוב אינם הרוב. רבים מבני ובנות הקיבוץ חזרו וחוזרים אליו עם בני ובנות זוגם ויחד עם קליטה מתמדת של משפחות מבחוץ, נוצרה כאן חברה הטרוגנית יציבה ומצליחה.

כגנבים בלילה – מופע חג הארבעים 1985

                         כגנבים בלילה – מופע חג הארבעים 1985


  רוח הצניעות, כיבוד האדם וערכי העבודה – אותם הנחילו הראשונים – ממשיכים לעמוד לנגד עיני החברים גם היום. 
  בגלעד היום אוכלוסיה של כ 540 נפש מהם יותר מ 250 חברים ומועמדים וכמאה ושבעים ילדים. 
 מאמצע שנות החמישים של המאה הקודמת ועד סוף שנות ה 90 שלה, התנהל בגלעד אולפן. עם סגירתו הצטרף הקיבוץ לפרויקט תל"מ וקלט קבוצה של כ 10 צעירים ממוצא אתיופי, קבוצה שנמצאת כאן כבר יותר מ 20 שנה. 
 קיבוץ גלעד הוא קיבוץ שיתופי וחיי הקיבוץ מתנהלים על פי עקרונות אלה.

גלעד מהאוויר 2005

                                      גלעד מהאוויר 2005


ענפי משק וחקלאות:
מטע אבוקדו, מטע זיתים ומטע רימונים על שטח כולל של כ 2000 דונם. 
רפת חלב עם יותר מ 300 פרות חולבות. 
עדר בקר לבשר עם כ 700 פרות משובחות גזע.
גידולי שדה של כותנה, גידולים תעשייתיים ותבואות חורף וקיץ על שטח כולל של כ 4000 דונם. 

תעשיה: 
תמה תעשיות פלסטיק – שותפות של משמר העמק וגלעד  
ביוגל - מעבדות גלעד 

ענפי הקהילה  
חינוך
בתי ילדים לגיל הרך - מבית תינוקות ועד גן חובה 
בתי ספר יסודיים - "עומרים" ו "קשת התקווה" 
בית ספר תיכון אזורי - "מגידו"  
חינוך בלתי פורמאלי – ילדי הקיבוץ בגיל בית הספר מחולקים לקבוצות תלת שנתיות (תלתונים). קבוצות אלה מקיימות פעילות חברתית משותפת בשעות שאחרי הלימודים. 
חברת נעורים – המקיימת פעילות חברתית משותפת, מכיתה ז' עד יב'.  

תרבות
בגלעד חוגגים את חגי ישראל וחגי הקיבוץ על פי מיטב המסורת הקיבוצית. ראוי לציון הוא חג השבועות אותו אנו חוגגים בטקס מרשים ובהשתתפות קהל רב.  

מוזיאון
במקום קיים מוזיאון צנוע המציג, באישור רשות העתיקות, ממצאי ארכיאולוגיה מיוחדים ומספר את תולדות האזור דרך ממצאים ואתרים ארכיאולוגיים הנמצאים סביבנו.  

בית ראשונים
המציג אוסף של כלים, תמונות, מוצגים ואוספים אישיים של ראשוני הקיבוץ בלווי הסברים וסיפורים על ממצאים אלה.

שירותי קהילה
בגלעד שירותי קהילה מלאים - כמקובל בקיבוץ שיתופי - הכוללים חדר אוכל פעיל בכל ימי השבוע למעט שבת, בריכת שחייה (בקיץ), מכבסה, מרפאה ומרפאת שיניים, כלבו, טיפולי בריאות ויופי, שירותי ניהול, משאבי אנוש והנהלת חשבונות.  

בנייה
בניה חדשה לחברי הקיבוץ מתקיימת בגלעד לאורך לכל השנים. לפני כשנה הסתיימה בניית שכונה חדשה לחברי הקיבוץ והיום מתוכננת שכונה חדשה נוספת שבנייתה תחל בקרוב.
        שיכון הדבורים - שכונה חדשה 2017  

                                      שיכון הדבורים - שכונה חדשה 2017


קליטה
קיבוץ גלעד קולט את בני ובנות הקיבוץ, המהווים כמחצית מהנקלטים. לאורך שנים קולט קיבוץ גלעד משפחות "מהעיר לכפר" בהצלחה רבה. 

טבע ונוף 
מגלעד נשקף נוף מדהים לכל ארבע רוחות השמיים. יש אומרים שזוהי "טוסקנה של ישראל". אף כי עונת האביב היא היפה ביותר ("גבעת הרקפות" הידועה נמצאת לרגלי הקיבוץ), תוכלו למצוא כאן בכל השנה גבעות מעוגלות מחורצות בערוצי נחלים, חורשות אלונים ואורנים, ביניהן הרבה פינות חמד, אגמים ומעיינות נסתרים, הנותנים מימיהם בכל השנה. מקומות יפים אלה נשמרים באהבה על ידי חברי הקיבוץ ותושביו - הן בחצרו פנימה והן סביבו.

רשם – יותם מוקד 2018

 פינה של מים ועצי אלון בין כל היופי                                             


 

רשם – יותם מוקד 2020חסר רכיב