יזמויות
טלפון

תולדות הטלפון בגלעד

 

 טלפון באבן יצחק. אז זהו שלא היה טלפון באבן יצחק. היו שתי אפשרויות התקשרות: הראשונה, באמצעות איתות אור (בלילה פנס וביום הליוגרף – איתות אור שמש) לעין השופט, נשמרה לעיתות חירום ולהודעות קצרות בלבד. השנייה - לנסוע  (ללכת ברגל)לדליה ולטלפן משם.

 

 מרים אלטברגר, שהייתה אקונומית בשנים הראשונות, הייתה גם אתתית וכתבה (חוברת "יומני" - הוצאה פרטית), שהיא נקראה לא פעם באמצע היום או הלילה להעביר הודעות דחופות לעין השופט. הסידור עם עין השופט עבד מיום העלייה לקרקע ועד אחרי מלחמת השחרור. סלילת הכביש לדליה אמנם קיצרה את זמן ההגעה לטלפון, אך בגלעד נאלצנו להמתין עוד כמה שנים להגעת המכשיר המיוחל.

 

כל שהצלחנו להעלות בסקירת היומנים, היא אופטימיות זהירה ודיווחים חדורי אמונה, על התקדמות כזו ואחרת במתיחת קווים, בהקמת מרכזיות ואפילו בהפרדת קווי טלפון, וזה היה סדר הדברים: 

 

 בדצמבר 1947 התבשרו החברים שהנה כבר תוקם במשמר העמק מרכזיית טלפון שתחבר את כל "יישובי הגוש" ("גוש הרי אפרים" לימים המועצה האזורית מגידו). השנים נקפו, במשמר העמק אכן הוקמה מרכזיה והיא נתנה את שרותיה (כמעט) לכל "יישובי הגוש", אך לא לגלעד, לכאן סרב הטלפון להגיע. בכל פעם היה תירוץ אחר: אין כבלים, אין עמודים, אין מספיק פועלים, אין כסף ועוד סיפורים כיד הדמיון הטובה על "דואר (הצבי) ישראל (על במותינו חלל)" – המשרד הממשלתי שהוקם במקום חברת הטלפון והטלגרף הפלשתינאית.

 

 כאן המקום להזכיר שמתיחת קווי הטלפון נעשתה על חשבוננו. כלומר, גלעד כבר שילמה את עלות הקמת העמודים ומתיחת הקו אלינו. אבל אם רצית להתקשר בטלפון הצטרכת להרחיק ללכת, לרכב על סוס או לנסוע עד דליה. כאן במזכירות, היה חשבון מיוחד של חברי גלעד. היית יכול גם לנסוע לחיפה ובמשרד הדואר לבקש לקיים שיחת טלפון ואפילו לשלוח טלגרמה (מברק).

 

 אחרי דחיות אין סופיות התבשרה האסיפה במרץ 1954 (!) שייתכן (..) שעוד מעט (..) תחובר גלעד לקו טלפון. באוגוסט אותה שנה אכן קרה הנס. הטלפון הראשון הותקן בגלעד !!! יותר מ 9 שנים אחרי שהקיבוץ עלה לקרקע.

 

 אמנם היינו רק שלוחה של קיבוץ דליה – אבל כבר היה אצלנו במזכירות טלפון אמיתי, ממשי, ומספרנו "משמר העמק 45". לא להאמין אבל אפשר היה להיכנס למזכירות, להתקשר למרכזיה בטלפון ולבקש כל מספר בארץ !!!

 

"לעשות" טלפון לחו"ל היה קצת יותר מסובך כי צריך היה לקבוע עם המרכזייה הבין לאומית, שעת התקשרות ולהגיד מראש לאיזה ארץ רוצים להתקשר, לאיזה אזור ואיזה מספר, כי לא תמיד היו קווים פנויים. היום לטוס לחו"ל פשוט יותר.

 

 עברו עוד 4 שנים. בנובמבר 1958 הותקנה שלוחה של הטלפון בפרוזדור הכניסה לחדר האוכל וכך נכתב בידיעון: "הותקן הסניף של הטלפון בפרוזדור של חדר האוכל. אחרי שעות העבודה במזכירות, תהיה אפשרות לקבל שיחות טלפון בחדר האוכל. במשך היום יש אפשרות להעביר שיחות מן המזכירות לחדר האוכל. רצוי לענות לצלצול בטלפון ולהרים את השפופרת". קיבוץ של יקים (מה רציתם??) - בכדי לענות לצלצול הטלפון צריך להרים את שפופרת...

 

 באוגוסט 1959 נחת על גלעד עוד חידוש טכנולוגי - יש "חיוג ישיר" בין כל מינויי מרכזיית משמר העמק ויקנעם. היה צריך רק לחייג 61 ואז את המספר המבוקש. אורזל וולף הייתה יכולה לדבר מחדר האוכל של גלעד, עם אחותה התאומה במזכירות הזורע - בחיוג ישיר.

 

 עוד שנה עברה ובאוקטובר 1960 יש!! מהדואר הודיעו שהקווים של דליה וגלעד יופרדו. אנחנו נזכה להיות ישות טלפונית עצמאית בארץ ישראל. הגיעה עת ההתנתקות, הם – (דליה) "משמר העמק 43" – ואנחנו (גלעד) "משמר העמק 45". אך עברה כמעט שנה עד שהדואר ("...הצבי ישראל על במותיך חלל...") הצליח למצוא את הכבלים המתאימים, למתוח אותם ולחבר אותם בהצלחה, ורק באוגוסט 1961 התבצעה ההפרדה המיוחלת. 16 שנים אחרי העלייה לקרקע קיבוץ גלעד זכה לקבל קו טלפון עצמאי משלו.

  

 ינואר 1962. מרכזיית משמר העמק חוסלה וכל תכולתה הועברה למרכזיית יקנעם. אנחנו זכינו למספר חדש "יקנעם 285". בספטמבר 1963 הותקנו עוד שתי שלוחות טלפון: במרפאה ובחדר מרכז המשק.

 

במזכירות 1965 - הגר רודניק, המזכירה הטכנית, בטלפון היחיד

 

  

מי שרצה לטלפן יכול היה לעשות זאת מהטלפון שבכניסה לצריף המזכירות. אבל, צריך היה לבקש מפתח מהמזכירה הטכנית (כי הטלפון היה נעול) וגם לרשום כל שיחה, בצורה מסודרת, במחברת שמונחת ליד הטלפון.

 

מרץ 1966 חיוג ישיר הופעל בכל הארץ וגם אנחנו נהנינו ממנו. לא עוד מרכזיות ומתווכים, מחייגים ומדברים. מספרנו הוא "04-993285" וסנטה (מרכזת המשק) ביקשה בנחישות וברגישות לרשום בצורה אמינה, מסודרת וברורה כל שיחת טלפון - במחברת שליד הטלפון. לא לשכוח גם את אזור החיוג וגם את משך השיחה.

 

באוגוסט 1968 התבשרנו שבתוך חצי שנה (אי"ה) יותקן אצלנו טלפון ציבורי על אסימונים. ובדצמבר נמסר מהנהלת דואר עפולה שעד סוף שנת התקציב נוכל להוסיף קו טלפון שני...

 

רשם – יותם מוקד